Sú chvíle keď ticho lieči a sú také keď ticho kričí.
Čo komunikujú ženy tichom?
Žiadna žena nezmklne od šťastia
Ak v komunikácii žena zrazu stíchne, je za tým negatívny pocit, ktorý prežíva. Najčastejšie smútok, sklamanie, zrada, či neistota. Ticho v komunikácii u žien je v drvivej väčšine vyjadrením ich bolesti. Čo sa tým snaží vyjadriť?
Ticho ako prvá pomoc
Jednou z troch “únikových“ stratégií pri stresovej reakcii je tzv. zamrznutie. Ticho môže byť pre ženu spôsobom, ako sa vyrovnať s niečím, čo ju nepríjemne prevapilo či zranilo. Snaží sa získať čas na to, aby vedela ako zareagovať. Nedokáže sa ihneď vyjadriť a tak mlčí. Je pravdepodobne spôsob, ktorý sa naučila v detstve ako najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu ako prežiť situácie, s ktorými si nevedela rady.
Keď mlčať je zlato
Žena mlčí aj vtedy, keď nechce zdieľať svoje myšlienky, alebo pocity z obavy, že môže byť zranená, nepochopená. Nedôveruje tomu, že bude prijatá a jej názor je dôležitý. Väčšinou ide o následok bolestivých skúseností, keď sa jej prejav odignoroval, zosmiešnil, alebo dokonca bola umlčaná. Takéto zranenie môže prameniť aj z detstva a pretrvávať v dospelosti. Ženy v takomto prípade potrebujú zažiť, že sa môžu s dôverou vyjadriť a ich názor je rovnako dôležitý, ako partnerov.
Ticho ako výzva
Mnohokrát je ticho a chladné správanie nevypovedanou výzvou to príšerné ticho prelomiť. Žena sa snaží partnera vyburcovať k nejakej akcii, aby sa necítila byť ignorovaná. Ľahšie ako pomenovať, čo ju trápi jej príde nereagovať a čakať kým to bude podozrivé pre partmera a spýta sa, čo sa deje. V pozadí tu funguje faktor neistoty, ktorý svojim mlčaním posilňuje.
Ako odhaliť odkaz ticha?
Za každým tichom hľadajme emóciu, postoj alebo potrebu ženy. Kľúčom je počúvať s porozumením, bez prerušovania, kritiky a tlaku tak, aby ich otvorene mohla vyjadriť. Tak ako dokáže byť ticho veľavravné, tak môže byť aj zdrojom množstva otázok. Nie nadarmo sa vraví, že nemému dieťaťu ani matka nerozumie. Partner pokiaľ nečíta myšlienky, ťažko odhalí čo je informáciou ukrytou v tichu. Cestou z ticha von je snaha oboch partnerov o vykomunikovanie toho, čo sa deje. Pri troche šťaštia sa zistí, že potrebovala iba čas na seba a svoje myšlienky.
Ticho dokáže byť priestorom, v ktorom sa naša duša dokáže regenerovať a liečiť, dokonca aj tvoriť. Je tomu tak, ak si ticho vyberáme pre seba, ako niečo, čo potrebujeme pre svoj rozvoj. Ak ho však používame na zakrytie našich bolestí, jeho hlas bude rovnako neznesiteľný, ako hĺbka našich zranení.
“Láskyplne. Empaticky. Autenticky.
Andrea CsatlósováKouč / Mentor
Podávam ti ruku skúseného sprievodcu na ceste k životnej rovnováhe a osobnému rastu.”