Skip to main content

Rozchod bolí. Aj toho, kto ho iniciuje.

Kroky, ktoré môžu priniesť úľavu.

smútok po rozchode

Prečo je rozchod taký ťažký?

Rozchod je náročný z viacerých dôvodov. Po prvé, ak sme boli spolu niekoľko rokov, pravdepodobne strácame osobu, s ktorou sme boli emocionálne spojení. Smútenie za vzťahom, strata osoby, s ktorou sme boli prepojení, sa môže podobať procesu trúchlenia po úmrtí, so všetkou náročnosťou, bolesťou a hĺbkou prežívania. Túto stratu musíme spracovať, aj keď sme to boli my, kto inicioval rozchod. pretože bolesť zo smútenia za vzťahom nezávisí od toho, kto ho inicioval.

Prirodzene, pre toho, kto rozchod nechcel to môže byť ešte náročnejšie. Ten sa musí okrem bolesti rozchodu vyrovnať aj so zranením opustenia. Takmer každý má nejaké negatívne skúsenosti s opustením, ktoré možno ešte neboli spracované a tieto staré rany sa teraz môžu otvoriť.

Ako spracovať rozchod?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že je v poriadku, ak je to spočiatku bolestivé a ťažké. Prvé týždne, mesiace alebo dokonca prvý rok môže byť náročný. Je dôležité prijať fakt, že prežívanie ťažkých emócií je normálne a môže trvať určitý čas. Netlačme na seba. čím viac odporujeme tomu, ako sa cítime, tým dlhšie sa v tom budeme udržiavať. Ak budem robiť, všetko pre to, aby sme sa zbavili negatívnych pocitov, tým viac nás môžu ovládať.

Ak si však dovolíme tieto emócie prežiť a prijať, často zistíme, že ich intenzita nie je konštantná. Budú chvíle, keď oslabnú, alebo ich nebudeme cítiť vôbec. Namiesto nich sa prejavia možno neutrálne chvíle, alebo dokonca aj pozitívne.

Ovládanie emócií

Možno zistíme, že sme zaplavení emóciami a vôbec nedokážeme regulovať svoje pocity. Sme v stave, že emócie ovládajú nás. Dobrou správou je, že emocionálna regulácia je rozvíjateľná, napríklad prostredníctvom mindfulness cvičení.

Ak si na chvíľu sadneme a budeme pozorovať svoj dych alebo svoj vnútorný stav – to, čo sa v nás práve deje, čo cítime, na čo myslíme a ako sa naše emócie a myšlienky postupne menia, môžeme si uvedomiť, že to všetko nie je niečo, pred čím by sme mali utekať. Naopak, často nám to poskytuje náhľad na to, po čom túžime, i čo je pre nás momentálne náročné. Ľahšie identifikujeme, čo práve v danej chvíli potrebujeme a čo by nám konkrétne mohlo pomôcť.

Skúšanie nových vecí

Možno ste doteraz nenavštívili kurzy salsy alebo maľovania len preto, lebo ste si mysleli, že by to išlo na úkor vzťahu. Po niekoľkých dňoch alebo týždňoch od rozchodu – keď opadnú intenzívne emocionálne výkyvy – môže byť užitočné vyskúšať niečo nové. Aktivity, ktoré sú možno mimo zóny komfortu. Urobiť výstup na horský štít,  ísť na divadelné predstavenie alebo sa stretnúť s priateľmi, na ktorých ste možno nemali toľko času.

Zamyslite sa nad tým, čo vám počas vzťahu chýbalo? Čo ste chceli už dlho vyskúšať? Je to v súčasnej situácii realizovateľné? Čo podniknete v záujme naplnenia tejto úlohy?

Sebaopatera

Spánok, kvalitné jedlo, pitný režim, starostlivosť o telo – to sú základné formy starostlivosti o seba, ktoré ľudia po rozchode často zanedbávajú. Možno tieto činnosti znejú ako banality, ale  je veľmi užitočné pre našu psychiku robiť ich, aj keď na ne nemáme chuť. Tieto podceňované činnosti môžu výrazne ovplyvniť kvalitu nášho života. Tým, ktorí majú dlhodobé problémy so sebaopaterou a základnými funkciami, ako je udržanie pracovnej schopnosti, odporúčam navštíviť klinického psychológa alebo psychoterapeuta!

Prosba o pomoc

Bolesť z rozchodu môžeme zdieľať so svojimi blízkymi. Priatelia a rodina by nám možno radi poskytli viac emocionálnej podpory, ale nemusia vedieť, ako na to. Stačí, ak im jednoducho adresujeme prosbu, nech si nás vypočujú. Môžeme dokonca povedať, že nechceme rady, len sa potrebujeme vyrozprávať a uvoľniť napätie. Ak nám tieto rozhovory nepomáhajú, vždy sa môžeme obrátiť na odborníka.

Témou týchto rozhovorov nemusí byť iba rozchod. Pomôže nám aj to, ak si naplánujeme spoločný čas a zrealizujeme aktivity, ktoré nám ukážu, že život pokračuje ďalej a že môžeme zažívať mnoho radostí nezávisle od vzťahu – nie s cieľom potlačiť negatívne pocity, ale aby sme si pripomenuli, že sú tu aj iné zdroje radosti.

Premyslite si, na čo by ste mali chuť? Kino? Wellness? Spoločná túra? Káva v kaviarni? Napíš svojim priateľom a dohodnite sa na pravidelnom stretávaní, kým sa dáte viac dokopy.

Poučenie sa z rozchodu

Dôležitou súčasťou procesu spracovania rozchodu je aj primerané premýšľanie nad tým, čo sa vo vzťahu stalo a aké ponaučenia si z toho môžeme vziať. Je užitočné zvážiť, aké signály sme možno prehliadli, čo sme mohli urobiť inak a ako naše detstvo a minulé skúsenosti ovplyvnili naše správanie vo vzťahu. Nejde o to, aby sme jatrili ranu, ale skôr navnímali, čomu sa vyhnúť v ďalšom vzťahu. Ujasniť si, čo sú naše oblasti rozvoja, aké sú naše potreby vo vzťahu a na základe to sa môžeme s nádejou pozerať do budúcnosti.

Na záver je dôležité si uvedomiť, že spracovanie rozchodu si vyžaduje čas a trpezlivosť. Pokiaľ budeme hľadať chyby len na strane nášho bývalého partnera, pravdepodobne nebudeme schopní sa úplne posunúť ďalej. Priznanie si vlastnej zodpovednosti a práca na sebe sú nevyhnutné pre skutočné uzdravenie. Čím viac pochopíme seba, tým ľahšie prijmeme to, čo sa stalo a prekonáme smútok.

“Láskyplne. Empaticky. Autenticky.
Podávam ti ruku skúseného sprievodcu na ceste k životnej rovnováhe a osobnému rastu.”

Andrea CsatlósováKouč / Mentor

Leave a Reply