Ako sa vymaniť z neutíchajúcich negatívnych myšlienok a obáv?

Tlak na hrudi, nevysvetliteľný strach, stiahnutý žalúdok a iné…
Poznáš ten pocit, keď ti hlavou víria nekonečné otázky o tom, čo bude? Keď si v mysli prehrávaš najhoršie možné scenáre a namiesto radosti z nových možností cítiš len napätie a neistotu? Strach o budúcnosť nie je taký “klasický” strach, akým je napr. strach z návštevy zubára, ktorý sa po pominutí hrozby rozplynie. Tento nás dokáže celkom pohltiť a niekedy máme pocit, že z neho niet úniku. Nevieme si vybrať kedy sa dostaví a márne hľadáme spôsob, ako ho vypnúť, len čakáme kedy zmizne. Mnohí z nás dôverne poznajú tieto pocity a dali by všetko za to, aby ich dokázali ovládať.
Prečo sa vlastne tak bojíme?
Naša myseľ je nastavená tak, aby nás chránila. Neustále vyhodnocuje riziká a snaží sa nás pripraviť na možné hrozby. Problém je, že niekedy sa tento mechanizmus obráti proti nám a vyhodnocuje aj hrozby, ktoré nikdy nenastanú. Dokážeme si v hlave znova a znova prehrávať katastrofické scénare a prestávame vidieť realitu takú, aká naozaj je. Strach sa stáva naším väzením.
Ako z toho von?
Nebudem ti hovoriť, že máš strach úplne ignorovať, tváriť sa , že sa nič nedeje, alebo že stačí „myslieť pozitívne“ a všetko bude fajn. To by bolo príliš jednoduché a väčšinou to ani nezaberá. Ale existujú spôsoby, ako s ním pracovať, aby našiel v tvojom prežívaní primerané miesto a dokázal slúžiť vo forme zdravej reflexie a vyhodnocovania rizika.
1. Zostaň v prítomnosti
Strach z budúcnosti nás vytrháva z prítomného okamihu. Skús sa na chvíľu zastaviť a sústrediť sa na to, čo sa deje práve teraz. Pozri sa okolo seba a vnímaj detaily – kde si, čo práce robíš, vnímaj každý pohyb, farbu, zvuky, vône. Spýtaj sa aj nahlas : “Čo mi práve teraz, v tomto momente hrozí?” Odpovedz si rovnako nahlas. Uvedomuj si, čo práve zažívaš. Sústreď sa na svoj dych, sleduj prúdenie vzduchu cez nosné dierky pri nádych a výdychu, preciťuj chladivý pocit na sliznici nosa.
2. Pomenovanie strachu
Keď cítiš úzkosť, skús ju presne pomenovať. Zadaj jej konkrétnu formu: „Bojím sa, že stratím prácu.“ „Mám strach, že nebudem mať dosť peňazí.“ Je to úplne iná intenzita, ako vnímať strach napr. z toho, že sa nám zrúti celý život, alebo že ostaneme úplne sami. Často, keď svoje obavy rozložíme na menšie časti, zistíme, že to, čo si definujeme ako predmet strachu, nám v skutočnosti nehrozí. Hlavne sú takto naše výzvy ľahšie uchopiteľné a vieme k nim konštruktívnejšie pristúpiť, než ako všeobecnému ohrozeniu.
3. Zameraj sa na to, čo môžeš ovplyvniť
Niektoré veci v budúcnosti sú mimo našu kontrolu, ale iné vieme ovplyvniť. Nemá zmysel dávať fokus na udalostí, ktoré neovplyvníme ako napr. vojenské konflikty, klimatická kríza či epidémie. Pozrime sa, čo je reálne v našej moci zmeniť. Ak ťa trápi finančná neistota, môžeš začať šetriť alebo hľadať nové príležitosti. Ak sa obávaš toho, ako zvládneš rozvod, vieš sa vopred začať pripravovať na možné scenáre a hľadať podporu u tých, ktorým na tebe záleží. Ak podnikneš aspoň malý krok, získaš pocit, že máš veci viac pod kontrolou. Každý maličký krok ťa posilní v uvedomení si toho, že nie si úplne vystavený na milosť alebo nemilosť udalostí, ktoré prídu.
4. Dôveruj si!
Často sa bojíme, že nezvládneme to, čo príde. Ale pozri sa späť – koľko vecí si už zvládol? Život ti už priniesol výzvy, ktoré si prekonal. Koľkokrát si mal už pocit, že nevieš ako ďalej, že si stratený, že nevidíš nádej a dnes si tu. Bohatší o skúsenosti, silnejší a zdatnejší, ako pred výzvou, ktorú si prekonal. Si silnejší, než si myslíš vo chvíli, keď pochybuješ o sebe!
5. Porozprávaj sa o tom
Držať svoje obavy v sebe ich môže ešte zosilniť. Skús sa s niekým porozprávať – s blízkym človekom, s priateľom, alebo dokonca s odborníkom. Mojou skúsenosťou je, že už len vypovedanie toho, čo nás trápi, prinesie úľavu. Ozvučenie tých najbolestivejších myšlienok, pocitov, strachov pôsobí ako voda, ktorú nalejeme do nádoby s farbou. Farba sa začne zosvetľovať, stráca na intenzite a časom, ak sa tam naleje dostatočné množstvo vody, úplne vybledne.
6. Dovoľ si cítiť
Neznamená to, že musíš byť neustále veselý a bezstarostný. Strach a úzkosť sú normálne emócie. Nebojuj s nimi, len ich prijmi ako súčasť svojej cesty. Nezostávaj v nich však dlho – nechaj ich prísť, ale aj odísť. Poďakuj sa im za to, že ťa učia byť silnejším a hodnotnejším človekom, že ti ukazujú, na čom ti skutočne záleží.
Súciť so sebou, ale neľutuj sa. Ak vnímaš, ako ťa špirála nekontrolovateľného strachu ťahá smerom dole, uvedom si, že jediný, kto má v moci s tým niečo urobiť, si ty! Vnímaj svoje dary a možnosti, ktoré máš k dispozícii, aby si si vytvoril šťastnejší zajtrajšok. Nevieme zmeniť všetko, čo sa stane, ale vieme si vybrať, ako k tomu pristúpime a aký pohľad na vec si vyberieme.
“Láskyplne. Empaticky. Autenticky.
Andrea CsatlósováKouč / Mentor
Podávam ti ruku skúseného sprievodcu na ceste k životnej rovnováhe a osobnému rastu.”