Toxický vzťah nemusíš zažívať len vo vzťahu s iným.
Ako si škodíme a ničíme sebalásku.

Toxický vzťah so sebou samým: Ako ho rozpoznať a prekonať?
Zo všetkých vzťahov, ktoré v živote máš, je ten so sebou samým najdôležitejší. Udáva totiž štandard, s ktorým budeš vytvárať všetky ďalšie vzťahy. Preto je fakt dôležité, aby bol zdravý a plný lásky. Tak, ako v akomkoľvek inom vzťahu, či priateľstve, aj vzťah, ktorý máš so sebou, sa môže stať nepríjemným, ak sa objavia negatívne vzorce správania a myslenia. Keď sa náš vnútorný dialóg mení na nekonečný príval sebakritiky, zanedbávame vlastné potreby a hľadáme potvrdenie hodnoty len vo vonkajšom svete, môže to viesť k nepodporujúcemu vzťahu so sebou samým. Jedného dňa môžeme zistiť, že nik nám nedokáže ublížiť tak, ako my sami. Ako sa z toho vymaniť?
Prečo sa k sebe správame nepriateľsky?
Každý z nás si v sebe nosí určité presvedčenia o vlastnej hodnote, ktoré vznikli v detstve, vplyvom spoločnosti, alebo na základe životných skúseností. Ak boli tieto presvedčenia formované kritikou, nerealistickými očakávaniami alebo nedostatkom podpory, môže sa stať, že si osvojíme sebadeštruktívne vzorce myslenia.
Mentálny koučing pomáha identifikovať tieto vzorce a vedome ich meniť. Prostredníctvom cielených techník sa dá naučiť nielen všímať si, ako so sebou hovoríme, ale aj aktívne nahrádzať negatívne myšlienky tými, ktoré nám slúžia.
5 znakov, že je čas prehodnotiť svoj vzťah so sebou
1. Si k sebe extrémne kritický
Keď urobíš nejakú chybu v práci alebo povieš niečo trápne v spoločnosti, čo urobíš ako prvé? Ak sa na tom dokážeš zasmiať a ísť ďalej, je to super. Ale ak máš ubližujúci vzťah so sebou, máš tendenciu byť na seba extrémne prísny. Prehrávaš si dookola v hlave rozhovory, ktoré sa udiali, hľadáš chyby v tom, čo a ako si povedal. Cítiš sa za seba trápne a niekedy si dokonca aj vnútorne vynadáš.
Keď si nedokážeš odpustiť nedokonalosti alebo chyby, uviazneš v negatívnych myšlienkach. To vedie k pocitom hanby a viny. Je dôležité niesť zodpovednosť za svoje chyby, ale ak sa za ne trestáš a neustále sa v nich vŕtaš, môže to byť jedným z prejavov toxické správania.
2. Neustále sa porovnávaš s inými
Porovnávanie je prirodzené, ale ak sa neustále cítiš horší v porovnaní s ostatnými, môže to viesť ku skreslenému sebavnímaniu. Obzvlášt v online svete, kde sa každý ukazuje v dokonalých momentoch, na fotkách plných filtrov, v situáciách, ktoré sa vytvárali len pre publikum sociálnej siete je ľahké podľahnúť ilúzii, že všetci tam vonku žijú život, ktorý ty nikdy nebudeš mať. Problém je, že tieto porovnávania sú často skreslené – vidíš len výsledky iných, ale nepoznáš ich boje. Keď sa naučíš vážiť si svoje malé víťazstvá, pravidelne si pripomenieš svoje úspechy, svoje pekné chvíle dňa, prestaneš sa toľko trápiť tým, kde sú ostatní, a podporíš vlastný rast.
”Tvoja hodnota nie je v tom, čo dokážeš – je v tom, že existuješ!
3. Hľadáš vonkajšie potvrdenie svojej hodnoty
Ak sa spoliehaš na pochvalu od iných, aby si sa cítil dosť dobrý, strácaš kontakt s vlastnou hodnotou. Ak sa tvoja sebadôvera odvíja výlučne od toho, čo si o tebe myslia ostatní, stávaš sa závislym na názoroch ľudí, ktorí nemajú tušenia o tom, čo a prečo robíš. Uvedom si, že si viac, ako subjektívny názor niekoho, kto v tebe nežije. Nehovorím o tom, že by sme mali ignorovať konštruktívnu spätnu väzbu, ale nie každý názor nesie v sebe výpovednú hodnotu o tom, kto si. Ćastejšie vypovedá o tom, kto ho hovorí.
4. Ignoruješ svoje pocity a potreby
Máš tendenciu potláčať svoje emócie, ignorovať, čo skutočne potrebuješ, alebo si hovoriť, že „nemáš právo“ cítiť sa tak, ako sa cítiš. Veľakrát máš pocit, že ak prejavíš svoje emócie, spôsobíš tomu druhému smútok, alebo sklamanie. Budeš zodpovedný za to,ako sa ľudia okolo teba cítia. Pravda je taká, že tvoje pocity si zaslúžia byť vypočuté – predovšetkým tebou. Dôveruj tomu, že tak, ako sa ty vieš vyrovnať so svojimi emóciami, dokáže to aj ten druhý. Staraj sa o svoje emocionálne potreby rovnako, ako by si sa staral o niekoho, koho miluješ.
5. Príliš sa obetuješ pre druhých
Ak stále uprednostňuješ potreby iných pred svojimi a cítiš sa vyčerpaný, môže to byť znak toho, že zanedbávaš seba. Ak ti je dôležitejšia spokojnosť ostatných pred vlastnou, kráčaš priamo smerom k frustrácii, vyčerpanosti a prázdnote. Postarať sa o seba nie je znakom egoizmu. Ak sa stále snažíš uspokojiť druhých a pritom zanedbávaš vlastné duševné zdravie, tvoj život nebude mať pevný a zdravý základ. Ako sa hovorí, „nemôžeš nalievať z prázdneho pohára.“ Môže sa ľahko stať, že sa vyčerpáš do tej miery, že to ovplyvní kvalitu tvojich vzťahov, či kariéru. Ak budeš ty spokojný, plný energie, dopraješ si, čo potrebuje tvoja duša alebo telo, budeš pre každého v tvojom okolí omnoho príjemnejší spoločník a budeš mať viac energie na všetko, čo budeš robiť aj pre iných.
Ako si začať budovať zdravší vzťah so sebou
Ak si sa v niektorých z týchto bodov našiel, nezúfaj. Uvedomenie je prvým krokom k zmene. Bude si to vyžadovať čas a úsilie, ale môžeš začať tým, že pri každej kritike, ktorú si venuješ spozornieš a prepíšeš ju v mysli za ocenenie. Ak sa naučíš rozoznať vzorce, ktoré ťa dávajú dole a pretransformuješ ich, otvorí sa ti úplne iný rozmer vímania seba, ale aj sveta okolo teba.
Pomôcť môže aj rozhovor s blízkymi ľuďmi, ktorým dôveruješ a vieš, že ťa vypočujú bez snahy dávať ti rady. Ak cítiš, že potrebuješ hlbšiu podporu, rozhovor s odborníkom môže byť skvelým nástrojom na to, ako zistiť, čo konkrétne ti pomôže. Kým nespoznáš pocit, aké to je keď môžeš byť sám sebou bez strachu, že budeš kritizovaný samým sebou, budeš navždy žiť v tieni role, ktorú hráš pre okolitý svet. Nikto nemá garantovaný zajtrajšok, dokonca ani nasledujúcu minútu. Je čas začať mať sa rád a tešiť sa zo života!
Čo môžeš teda urobiť už dnes pre seba, ak máš tendenciu sypať si soľ do rán, aj keď to od teba nik nežiada? Prestaň sa trestať za to, že si človek –s chybami a nedokonalosťami. Spýtaj sa sám seba pravidelne: „Čo práve potrebujem?“ Hovor so sebou ako s niekým, koho skutočne miluješ.
“Láskyplne. Empaticky. Autenticky.
Andrea CsatlósováKouč / Mentor
Podávam ti ruku skúseného sprievodcu na ceste k životnej rovnováhe a osobnému rastu.”